Class Notes - 04/14/2015

4/14/2015 - Class Notes

This class we are going to be discussing multiple things from the textbook. Re-read some of the sections you discussed later to make sure you understand all of it. Over at DormStormer we hope that this has helped bail you out of trouble. In order to get back to the site once the teacher goes away, simply hit the close button at the top right next to comments and share. If you are the teacher and reading this, cut the kid a break - if your class was more interesting this would have never happened in the first place.

There are several things that can

Giant Barrel Of Jack Daniel’s For Sale (1 pic)

Apparently, this is real and you can actually go purchase one yourself. However, you may be asking yourself is it worth the price? The answer is yes and here are the reasons why. The 'Single Barrel Select' whiskey all comes from the same barrel, which means a more consistent and robust taste from the wooden barrel. These bottles go for a retail price of $45 dollars. One of these barrels can produce about 250-260 bottles. At the high end, it would cost $11,700 for everything. However, buying it in barrel form you get it for cheaper and you get to keep the barrel!

September 18, 2013 • Tags: , , • Posted Under: College Life

#1 barrel-of-jack-daniels

Comments

Leave a Reply